Królewskidystans.pl | Jakie banany są najlepsze dla biegaczy
868
post-template-default,single,single-post,postid-868,single-format-standard,qode-quick-links-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,qode-title-hidden,qode_grid_1300,qode-theme-ver-11.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.2.1,vc_responsive

Jakie banany są najlepsze dla biegaczy

Ostatnio przeczytałem ciekawy artykuł na temat bananów. Z racji, że bardzo je lubię i jest to najbardziej popularny owoc, który spożywam postanowiłem o tym napisać.

Temat wydaje się banalny ale jak zwykle „diabeł tkwi w szczegółach”. Bazując na swoim doświadczeniu biegowym, wiem że w dużej mierze biegamy tak jak się odżywiamy. To znaczy, jeśli spożywamy jedzenie śmieciowe i nieregularnie, na pewno nie wyjdzie nam to na dobre. Odwrotnie, jeśli staramy się jeść zdrowo i średnio, co 3 godziny to czuć to w codziennym samopoczuciu i na treningach. Staram się mocno zwracać uwagę na to, co jem oraz spożywać posiłki regularnie. Często sięgam po banana i jogurt na drugie śniadanie. Również dobrym pomysłem jest zjeść banana zaraz po treningu, który zawiera witaminy A, C, B6, mnóstwo łatwo przyswajalnych węglowodanów, oraz potas, żelazo i fosfor. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że banany zawierają cukry proste, czyli takie, które podczas treningu łatwo się uwalniają. Banany w 75% składają się z wody i mają pozytywny wpływ na gospodarkę wodną organizmu. Zmniejszają podatność na stres i pomagają przy bezsenności.

Poniżej zestawienie, jakie banany najlepiej kupować i jeść:

1) Banany w takim stanie są najlepsze. Mogą wydawać się nie apetyczne ale to nie prawda. Takie owoce są mocno dojrzałe, są najsłodsze i pozytywnie wpływają na pracę układu szkieletowego i mięśniowego. Mogą również zmniejszać stres i niepokój. Im bardziej dojrzały banan, tym skuteczniej wzmacnia system odpornościowy.

2) Banany z ciemnymi kropkami na skórce świadczą o tym, że są bardzo dojrzałe, smaczne i słodkie. Oprócz tego zawierają TNF – substancje, która może wspomagać leczenie nowotworów. Cętkowane banany są bardzo zdrowe, pomagają regulować ciśnienie krwi i dostarczają dużo energii.

3) W takim kolorze banany często można kupić w marketach. Warto nabywać je w takim stanie i trochę poczekać ze spożyciem. Żółte banany zawierają dużo antyoksydantów chroniących przed wolnymi rodnikami.

4) W tym przypadku sytuacja jest bardzo prosta. Taki kolor skórki oznacza, że banany nie są jeszcze dojrzałe. Ciężko się je obiera i zdarza się, że są twarde. Natomiast ciekawe jest to, że zielone banany na dłużej sycą i dostarczają mniej kalorii.

Teraz już każdy wie, jakie najlepiej kupować i spożywać banany. Adam Małysz podobno lubi bułkę z bananem 🙂 Ja gorąco polecam te owoce, gdyż mają wiele zalet dla biegaczy. Banany podobnie jak inne owoce powinny być elementem zdrowej i zbilansowanej diety.

Podobne wpisy:

Dodaj komentarz

krolewskidystans